Ako sa prihlásiť na vysokú školu vo Veľkej Británii?

Autor: Nikola Do Anhova | 30.11.2015 o 18:53 | (upravené 30.11.2015 o 19:06) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1439x

Nie je to nič zložité, čo by ste nezvládli. Ale predsa, je to iné ako podať si prihlášku u nás na Slovensku.

#1- Výber Univerzity

 

Táto časť je asi najzložitejšia. Ak nechcete míňať zbytočne veľa peňazí (9000£- školné za 1 rok). Stráviť 1 rok na univerzite, ktorá vás nebaví a ešte aj za ňu musíte zaplatiť, je to najhoršie, čo sa vám môže stať. Takže v prvom rade, vyberte si ten správny odbor. Niečo, čo vás baví a napĺňa. Doporučujem zistiť si hodnotenie jednotlivých odborov ako aj hodnotenie (ranking) univerzít.

 

#2- Podanie Prihlášky

 

Ak už ste sa rozhodli a vybrali tú správnu voľbu, je potrebné podať prihlášku cez UCAS (The Universities and Colleges Admissions Service). Je to jednoduché, založíte si účet resp. profil s vašimi osobnými údajmi (meno, dátum narodenia, adresa atď.), napíšete esej a vyberiete si jedného človeka, ktorý vám napíše doporučenie. V najlepšom prípade váš učiteľ cudzieho jazyka.

Môžete si podať maximálne 5 prihlášok. Cena jednej prihlášky je 12£. Je potrebné, aby ste vyplnili vaše známky z maturity (ak ste ešte nezmaturovali, napíšte im predpokladané známky). Prihlášky na vysoké školy si môžete podať do 15 Januára 2016.

 

#3- Esej (Personal Statement)

 

Vyžaduje sa od vás, aby ste napísali esej. V nej by ste mali ukázať, prečo ste si vybrali daný odbor resp. prečo by si mali vybrať práve vás. Mali by ste to napísať jasne, zrozumiteľne a používať krátke vety. Hlavne píšte z vlastnej hlavy, nikoho nekopírujte. Buďte originálni. Táto esej pomôže komisii zistiť, aký si človek. Dajte im vedieť, aké sú vaše silné stránky a slabé stránky, v čom vynikáte. Predajte sa im ako najlepšie viete.

 

#4- Podmienky prijatia

 

Najdôležitejšia podmienka je znalosť angličtiny. Predpokladajte, že budú od vás vyžadovať výsledky z IELTS (International English Language Testing System) alebo TOEFL (Test of English as a Foreign Language)a samozrejme musíte úspešne zmaturovať. Pripravte sa na pohovor (telefonický alebo osobný). Nebudete písať žiadny vedomostný test. Len sa vás budú pýtať, prečo ste si vybrali daný odbor a prečo práve ich univerzitu. Zistite si bližšie informácie o vašej univerzite, jej históriu, reputáciu a i. Tým ich presvedčíte, že máte skutočný záujem o štúdium na danej univerzite.

 

#5- Odpoveď

 

Po odoslaní prihlášky musíte už len čakať na odpovede z univerzít. Rozhodnotia sa posielajú v máji alebo v júni, záleží od univerzity. Všetky informácie budete mať zverejnené na vašom UCAS profile. Nemusíte sa tam prihlasovať každý deň, vždy dostanete najprv email od UCAS. Potom sa prihlásite na váš UCAS profil, kde zistíte, či ste bezpodmienečne prijatí, prijatí s podmienkou alebo neuspešní.

Najlepšia odpoveď je, keď ste bezpodmienečne prijatí. Presvedčili ste ich o svojich kvalitách a už len v kľude čakať na začiatok semestra. Ak ste prijatí s podmienkou, znamená to, že musíte buď dokončiť maturitu alebo vykonať test z anglického jazyka (IELTS, TOEFL).

Potom si musíte vybrať len dve univerzity, na ktorých chcete  študovať. Jednu z nich budete mať ako “FIRM CHOICE” (Prvá voľba) a druhá bude vaša poistka “INSURANCE”, pre prípad, ak by vás nezobrali na prvú. Druhá voľba je tá, na ktorú sa s istotou dostanete. Menej prestížna univerzita s nižšími nárokmi, ktoré predpokladáte, že splníte. Alebo univerzita, ktorá vás bezpodmienečne prijala.

 

Ak sa teda rozhodujete o štúdiu vo Veľkej Británii, dúfam, že vám tento blog pomohol. Nepísala som o financiách, ale určite v blízkej budúcnosti napíšem, keďže vás nechcem zaťažovať naraz s toľkými informáciami :) 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?